Quo vadis – najbardziej znane dzieło polskiego noblisty

“Quo vadis” to powieść wielowarstwowa, która przyciąga różnych ludzi rozmaitymi aspektami. Henryk Sienkiewicz osadził jej akcję w późnej starożytności. Po tę pozycję sięgają więc między innymi czytelnicy zafascynowani czasami dawnymi. Cieszy się ona jednak popularnością także wśród gorliwych chrześcijan.

“Quo vadis” – tło historyczne i bohaterowie

“Quo vadis” to powieść osadzona w czasach Nerona. Imperium Rzymskie istnieje od setek lat, ale dopiero relatywnie niedawno przerodziło się w cesarstwo. W tym konkretnym wycinku historii przemiana nie wychodzi gigantycznemu państwu na dobre. Na jego tronie zasiada sadystyczny tyran.

Jest ewidentnie szalony, pełen obaw i nienawiści. Tę ostatnią kieruje w znacznej mierze przeciwko chrześcijanom. W owych czasach stanowili oni relatywnie młode wyznanie. W końcu akacja dzieje się na początku naszej ery. Część apostołów w dalszym ciągu chodzi po ziemi.

I właśnie niechęć Nerona do wyznawców Jezusa stanowi tutaj istotną oś fabularną. Jedna z bohaterek to Ligia. Pochodzi z plemienia barbarzyńców, ale jednocześnie wyznaje proroka z Nazaretu. Na kartach powieści obserwujemy jak na chrześcijaństwo przechodzą kolejne postacie. Do kultu przyłączają się Marek Winicjusz i Ursus. Z czasem nawet podstępny i nie do końca uczciwy Chilon Chilonides zwraca się w kierunku krzyża.

Czy “Quo vadis (nie zwlekaj z zakupem – szybka wysyłka i tani asortyment)” to najbardziej znana książka Sienkiewicza?

W Polsce kilka dzieł Sienkiewicza doczekało się niezwykle popularnych ekranizacji. Części trylogii zostały przeniesione na ekran z olbrzymim rozmachem. Na dodatek telewizje puszczają je z zadziwiającą wręcz regularnością. “Potop”, “Ogniem i mieczem” oraz “Pana Wołodyjowskiego” obejrzymy w każde święta.

I to jest ciekawostka. Bo na świecie do najbardziej znanych powieści Sienkiewicza wcale nie zaliczają się jego opowieści o sarmackich rycerzach. Za sprawą hollywoodzkiego filmu z wczesnych lat sześćdziesiątych to właśnie “Quo vadis” uchodzi za jego największe dzieło. Historia Ligii i Marka Winicjusza została przeniesiona na ekran również w Polsce, ale ta wersja nie cieszy się popularnością innych ekranizacji.

Może Ci się również spodoba