Quo Vadis – miłość i prześladowanie w starożytnym Rzymie

Geneza powstania powieści Quo Vadis

Autorem powieści Quo Vadis jest nasz polski noblista Henryk Sienkiewicz, książka ukazała się w 1896 roku. Wielu nazywa ją zwieńczeniem kariery autora, ponieważ w 1905 roku w dużej mierze za jej przyczyną otrzymał nobla literackiego za całokształt twórczości. Pisarz był zafascynowany kulturą starożytną, dlatego przed napisaniem powieści bardzo dokładnie zwiedził Rzym i zgłębił historyczne niuanse tego miasta. Szczególnym zamierzeniem pisarza było ukazanie prześladowania chrześcijan i wplecenia w ich losy wątków obyczajowych.

Gatunek powieści 

Quo Vadis to powieść historyczna z elementami obyczajowymi, w której występują zarówno postaci historyczne jak i postaci fikcyjne. Najważniejsze wątki to:

– miłość Ligii i Marka Wincjusza, oraz Eunice i Petroniusza,

– historia Rzymu czasów Nerona, oraz jego kontrowersyjnych rządów,

– przekrój społeczeństwa rzymskiego, którego podział opierał się na przynależności do konkretnej grupy społecznej dyktowany głównie pochodzeniem i majętnością,

– obyczajowość ówczesnych Rzymian, ich życie i zwyczaje,

– religia chrześcijańska, dotyczące jej obrządki i wierzenia pogan. 

Należy pamiętać, że historia w powieści mimo, że czasem opiera się na faktach historycznych to jednak większość wydarzeń jest wizją autora.

Problematyka utworu

Quo Vadis to powieść panoramiczna, bardzo charakterystyczna dla Sienkiewicza. Wiele jego utworów charakteryzowało się bogactwem szczegółów, ukazaniem piękna przyrody oraz hierarchii społecznej danych czasów i w tym wypadku z Quo Vadis nie ma tutaj wyjątku. Bardzo obrazowo przedstawiony jest Rzym za panowania cesarza Nerona, przekrój społeczeństwa od jego nizin – niewolników i plebejuszy, aż po wyższe warstwy wojowników i senatorów. W utworze przeciwstawiono sobie środowiska chrześcijańskie oraz pogan, wpleciono bardzo ważny wątek miłosny Ligii i Marka Winicjusza pochodzących właśnie z tych odmiennych światów. Pokazany w utworze Rzym to już schyłek jego świetności, po którego upadku następują czasy epoki nowożytnej.

Może Ci się również spodoba